KANARYALARDA İSHAL

Hüseyin İpek olarak kanaryalarda ishale üç boyuttan bakıyorum.
1-Beslenmeden kaynaklanan ishaller bunlarda ikiye ayrılır.
a) Islak kurulamadan verilen yeşillikler ve aşırı meyve ve sebze ağırlıklı beslenmelerden kaynaklanan ishaller.
Önlemler: Yıkanması gereken gıdaları kurulayarak vermek,meyve ve sebzeleri aşırıya kaçmadan küçük porsiyonlar halinde haftada iki kez vermek.
b) Bozuk gıdalardan kaynaklanan ishaller.
( Bunlarda genelde bilhassa yaz aylarında sık değiştirilmeyen yumurta mamalardan kaynaklanmakta.)
2-Bakteriyel ishaller.( Bunlarda yine genelde mamaların ve suluklardaki suların fazlaca bekletilmesinden ötürü oluşan bakteriyel ishallerdir) (Pisedomonos,Koli basili vb)
Önlemler: Bilhassa yumurta mamalarını yazın kuluçka zamanı kısa aralıklarla sık sık değiştirmeli
bozulup kokuşmasına sebebiyet verdirmemeli,İçme sularını sık sık değiştirmeli taze temiz su vermeli ve sulukların yalaklarına taşınan pisliklere hemen müdahale etmeliyiz.
Tedavi: Tetramezatin 1lt Suya 1gr atılıp çalkalanır ve suluklara doldurulur her gün tazelenir.Bu uygulamaya üç gün devam edilir.
Kafes ve ekipmanları kaynar suyla haşlama yapılır.
3- Viral İshaller.( Bunlar Bakteriyel ishallerden daha inatçı vakalardır buna örnek Aspergilosiz fimagatus verile birir,bu mantarlar nemli ortamlarda ortaya çıkabilecek vakalardır.)
Önlemler: Hijyen olmayan,pis,rutubetli ortamlarda oluşan mantarlı gıdaların kuşlarımıza alınıp getirilmemesi ve kuşlarımızın böyle ortamda bulundurulmaması'na dikkat edilir ve sürekli rutubetsiz temiz ve havadar bir ortam sağlanır.
Tedavi: %10'luk Baytril 1lt Suya 1ml konarak karışım çalkalanıp suluklara konur.Bu uygulama her gün tazelenerek üç ila yedi gün arası devam edilir.
Kafes ve ekipmanları vanodinli suyla dezenfekte edilir içme sularına iki litre suya bir damla vanodin koruyucu olarak damlatılır.

Kanaryalarda İshal çok önemli olup önlem alınmaz ise istenmeyen üzücü olaylarla karşılaşa biliriz . Buna mahal vermemek için kuşlarımızın sürekli dışkılarından ishallerini takip etmemiz gerekir,buradaki gözlemleyeceğimiz konu eğer dışkıları yapıldığında dışkının etrafına islaklık bir halka gibi dağılmışsa ,çok sulu ise ishaldir,eğer katı ve sert ıslaklık yok ise normaldir.
Bu yukarıda sıraladığımız ishal ve tedavi sürecinde beslenmede de dikkat edeceğimiz konular
içersinde ishal düzelene kadar yeşillik,meyve,yumurta,yumurta maması,bal,kuş üzümü,gilikozlu maddeler,süt,balık yağı kenevir,keten gibi maddeler verilmez.
Sade düz yem,haşlama patates üzerine eklenmiş haşhaş,ilaç tedavisi harici bakteriyel ve viral ishallerin haricinde yapılması istenen doğal uygulama olarak içme suyuna pirinç suyu,limonlu su,hafif çay demi uygulayabiliriz.
Bu yukarıda sıraladığım maddeler benim kendi uyguladığım metotlar olup sizlerin Veteriner hekim yardımı almanızı ayrıca tavsiye ederim.
Hüseyin İPEK 2005

Tedavide kullanılan bazı ilaçlar
 

KORUMA          :        Biteral tablet 10’da biri suda eritilip bir hafta süre ile verilir

ÇİÇEK               :        Kanareın Pocket aşı ile ekim ayında koruyucu olarak aşılanır.

CİLD MANTARI       :        İthal Beaphor – P_ZALF melhem
                                      Kap kacak dezenfektesi Vanodin

DAHİLİ MANTAR    :        Esb 3   1  Lt suya 2  gr 3 gün kullanılır.

KANADI KIRILAN KUŞLARA UYGULANACAK TEDAVİ

Sayın arkadaşım öncelikle geçmiş olsun kanadı kırılan kuşlar ya kanatlarını bir yere ters takarlar yada besleyicisi tarafından yanlış tutuş (Gelişi güzel sert avuçlayarak) Oysaki kanaryalar narin nazik ürkek oldukları kadar kemik ve iskelet yapıları da çok hassastır,bu cihetle kuşları çok nazik tuttuktan sonra kanat ve kuyruk dahilinde tutamak şeklinde tutuğumuzda ayakları boşta kalıp debelenemediği gibi kanat uçları kuyrukla birlikte etkisiz duruma geldiklerinden silkelenme yapamayıp hareketsiz bir vaziyette dururlarsa da bu tutuş tekniğini bir bilenden şekil olarak görmenizde fayda vardır,aksi taktirde kuşlarınızı yine bilinçli bir şekilde tutamayarak tüyleri elinizde kalıp kuş kendini kurtara bilir.
Neyse biz kanat kırılması için asıl konumuza dönecek olursak kanadı kırılan kuş öncelikle diğer kuşlardan ayrılır kanat hareketi olmaması için kanat ve vücudu fazla kabaca olmamak ve sıkmamak kaydı ile sarılır ve bağlanır.
Eğer kemik deriyi yırtmış dışarıdan gözükür durumda ise batigon damlat artı teramisin merhem sür,kanadı normal hizasında sar .
Kuşu koyacağınız kafesin tünekleri çıkarılar
kuşun hareketi sıçramaları kısıtlanır kanarya tamamı ile tabanda durur yem yiyebilmesi için yemini yere indirin ve altına yem serpin aynı şekilde suluğunu da yere indirin ama dökmemesi için tedbir alın,bunun yanında yumurta maması da verin ki neşesi kaçan hasta kuşumuzun tez iyileşmesi içim belki yeme duyarsız kalan kuşumuz mamayı yer,suyuna da vitamin koymanın faydaları vardır.
Bu şartları sağladıktan sonra kuşunuzu sakin hafif loş normal ısıda bir yerde muhafaza edin ve rahatsız etmemeye çaba gösterin.
Bu bakım tarzında her şeyin yolunda gitmesiyle 5-6 gün içerisinde kuşunuz iyileşecektir bu iyileşmeyi sizde kuşunuzun hareketlenmesinden ansıyacaksınızdır.
Hüseyin İPEK 2006

BACAK KIRILMASI

Bacağı kırılmış kuşunuzu bacağı tamamı ile kopmamışsa aynı hizasına getirip batigonlayıp teramisinde hafifçe sürdükten sonra ince kalınlıkta pamukla sarın ve sargının üzerinde kırılan yerin sabit kalması için tel veya ince küçük kibrit çöpü 4/1 ile sarıma devam edin ve bir iki turdan sonra bir yarda hazırladığımız alçıyı pamuğum üzerine sürerek alçıya alırız alçı kuruyup sertleştikten sonra kuşumuzu tüneksiz kafese yemini ve suyunu yere koyarak istirahate bırakırız bu meyanda yumurta maması da vermeyi ve suyuna vitamin koymayı ihmal etmemeliyiz.
Kuşumuz bir hafta zarfında kırılan yer enfekte olmamışsa ,yerinden oynamamışsa iyileşmiş olacaktır bunu da ayağındaki alçıyı gagalıyarak söküp atacaktır atamıyor ise yine bizlerin çok nazik hareketleri ile bunu çıkartırız.
Hüseyin İPEK 2006

GÖZ YARALARI VE ENFEKSİYONLARI
İçme suyuna Neo Teramisin toz olan antibiyotikten hergün koy ve tazele.Üç gün uygula geçmezse iki gün daha devam et arkasından üç gün vitamin ver.
Günde iki defa gözüne Gentamisin göz damlası damlat. Not: Kuşunuzun yanında başka kuşlar var ise iyileşene kadar ayrı bakın, geçmiş olsun.

 

HASTALIK GÖRÜLMEDEN İLAÇ VERMEK DOĞRU DEĞİL
(BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ BOZULUR

 

Enfeksiyon Bakteriyal
sinizüt üst solunum
enfeksiyon
AKUT

Eritrom

 1 Lt suya 2,5 gr 1 ölçek
5 gün gerekirse 3 gün daha fazla uzat
Tedavide vitaminde uygulanır Gliserinde ver

 

Kronik

Baytrol %10

1 Lt suya 0,5cc 5 gün verilir
Tedavide vitaminde uygulanır

 

İshal

Tetramezatin

Kabızlık Gliserin

 

Astım

Taykan

1 Lt suya 1 gr 5 gün verilir

 

Vitamin

Viteform

Haftada 2 kere

 

Göze

Genta Damla

 

 

Ayak parazitleri

Asit borkli
Potasyum permag

Karışım ayaklarına sürülür
(Göz taşı bak mantar tedavisi)

 

Uyuz

Ivamec

Enseye çok küçük damla damlatılır

 

Bit
Baymec %1 Antiprezıfer
2 Lt 2 ml 24 - 48 saat
arasında suluklar
değiştirilir

Orıgal 5
Bolfa (Bayer)
Ense amlası

Kanat altlarına enseye serpilir
Kuşun erişemeyeceği yerlere tava altlarına
(kuşa gelirse öldürür)
Avrupa  6  ay koruyucu,enseye bir damla

 

Dezenfektan
mantarlara karşı
dezenfektan vanadin

Çamaşır suyu
Zefiran
Batıgon
Hygienist Cd-601

Mikrop öldürür Yemlik Suluk çok iyi durulanır
Bakteriyal öldürücü Yemlik Suluk iyi durulanır
Bakteriyal öldürücü Yemlik Suluk iyi durulanır
(Bayer) virus mantar vb dezenfektan kafes kap kacak yerler bilimum herşey
Bunların hiç biri kesinlikle kuşa sıkılmaz

 

Doping

Catasol %10

(Bayer) 1 kuşa 1 cc suluğuna

 

Aşılar

Boyavaç

Kanatlı Aşısı (Bayer)

 

Açık yaralara

Soreye oıntment
melhem

Enfeksiyonel kesikler yaralar çıbanlar
hatta göz çevresi frengi yaralarına
antibiyotik melhem

  Soğuk Algınlığı Sınocod
Çocuk şurubu
Ağzına bir damla
   
 
Kanaryalarda Sık Yaşanan Sağlık Problemleri
Ben Huseyin IPEK yazima baslamadan once SAGLIKLI VE SAGLIKSIZ KANARYA KUSU nasil olur konusuna deginecek olursak ,saglikli kus neseli,hareketli,tuyleri bakimli duzgun,zaman zaman disiyse sinyal erkekse otumunu sergiliyen,yemine ve gidalarina duyarli bunlari tuketen bir kusdur.Sagliksiz kanarya kusu ise saglikli kusun tersine nesesiz,durgun'hareketsiz,yemine ve gidalarina karsi ilgisiz ve istahsiz daha ileriki zamanlarinda basini kanatlarinin arasina sokup top seklinde tuylerinide kabartarak gece ve gunduz uyuyan,bu uyku sirasinda kuyrugunu sallayan,gozleri ve burun delikleri islak ,karin tuyleri uflenerek bakildiginda karin derisi koyu kirmizi,mor,kulaga yaklastirarak dinlendiginde nefes alis verisleri hiriltili yada fikfik seklinde,halsizlikden tunekde duramayan zamanini tabanda uyuyarak geciren bir kusdur.
Bir kusun sagligini muhafaza ede bilmesi icin saglikli bulundurulmasi sartlarini cok iyi bilmek lagzim;aksi takdirde en ufak bir ihmal ve hata kusumuzun hastalanmasina sebebiyet verecekdir;kaldiki bunye olarak cok hashas olan kuslar tedavilerine hemen baslanmazsa cok kisa zamanda hayatlarinida kaybede bilirler.Buna mahal vermemek icin bilhassa kusumuzu zaman kaybetmeden once bir veterinere kontrol ettiriniz, Ben bu yazimi bilgilendirme amacli yazdim isede siz veteriner hekimin onerilerini ,tebdirlerini onceliklil olarak uygulayiniz.
KANARYA VE KAFES KUSLARININ saliklarini koruya bilmeleri icin siz kus besliyen amator ve profosyonellere onerim YEMI YEMCIDEN mumkunse kapali ambalajda siteril bir sekilde,kusu ise URETICIDEN neyele ne tarzda beslediginin ogrenilmesiyle birlikde yeni alinan kuslarin bir aylik diger kuslardan bagimsiz bir yerde karantinaya tutulmasi,saglik puroblemleri gozukmezse digerlerinin yanina intikal ettirilmeli ve ani 10 derecelik isi degisimlerinden ve hava ceryanlarindan mutlak korumamiz gerekir.
SOGUK ALGINLIGI
Nedenleri:10 derecelik ve ustu ani isi degisimi,hava ceryani,soguk besinler verilmesi ve usulsuz verilen banyo.
Belirtileri: Kus nesesiz,gidalara karsi isteksiz,tuyleri kabarik vaziyetde basini tuylerinin arasina sokarak uyuklamak ve kuyruk sallama,
Tedavi:kus 20-25 derece sicaklikda sakin bir yere alinir,suyuna TERRAMYCINE ileri safhalarda aslim ve buronsitse TYLAN ve BAYTRIL %2.5 dozajina uygun kullanilir,
SES KISIKLIGI
Nedenleri:Soguk alginligi ,mikrobik nedenler,asiri otme,tozlu sagliksiz yemler ve gecirilen agir bir hastaliklar neden ola bilir,
Belirtileri:Kusun sesi eskisi gibi cikmaz,kisik,catalli veya hic cikmamasi.
Tedavi:Suyuna NEO TERRAMYCINE+VITAMIN le birlikde verilir.ilac harici suyuna limon ve bal karistirilir,ketensuyu ve baharatli yesillikler taze nane,feslihan,tere.roka verilir.
ISHAL
Nedenleri:Soguk alginligi,fazlaca verilen yesillik ve meyve,bozuk gidalar ve mikrobikde olabilir.
Belirtileri:Diski kati degil sividir,diskilanan kagitda diskinin suyu yayilir. 
Tedavisi:Suyuna TETRAMEZATIN veya SULFAMEZATIN konulur ilac harici haslanmis patetesin uzerine giri hashas tohumu ekelenerek verilir,yesillik ve meyveye bir muddet ara verilir'sayet mikrobik ishalse hijyene ve temizlige dikkat edilip kafes ve ekipmanlar dezenfekte edilir.
KABIZLIK
Nedenleri:Surekli kati beslenme ve yedigi besinleri ogutememesi,
Belirtisi:Kus diskisini yapmakda zorlanir,diski cok katidir.
Tedavisi:Haftada iki,uc kez meyve ve yesillik verilir,suyuna bal,petmez ve vitamin katilir,kafesinde hazimsizlikdan kaynaklanmamasi icin mutlak kum bulundurulur.
PARAZITLER
Bunlar ic ve dis para zitlerdir.
Nedenleri:Sagliksiz bakim, hijyen olmiyan kosullar,sagliksiz ortamlardan alinan yemler ve alinan kuslarda uygulanmiyan karantina eksikliklerinden,periyodik parazit tedavisi uygulanmiyisindan kaynaklanir.
Belirtileri:Ic parazit diskida gozle yada mercekle gozlenir yada parazitoloji labaratuarlarinda tahlil edilir.Dis parait gozle goruldugu gibi kus surekli kasinir tedirgin ve huysuz bir hali vardir,hayvan gece uykusunda bile bitlerin saldirisina maruz kaldikklarindan gece uyuyamaz ve kasinir.Kusun kanini emerek beslendiklerinden hayvan kisa zamanda bitkin ve bitap duser onlem alinmassa olume kadar sebebiyet verir.
Tedavisi:Oral yonden yada kusun ensesine damlatilmak uzere vecdin gurubu ilaclar BAMEC,IVOMEC,IVOMECDIN vb dis parazite OPIGAL 5 kusun bas boyun ,ense,kanat ve kanat altlarina hafif ovusturularak yedirilir.
TUYDEGISIMI
Yilda bir defa son baharda olmasi dogaldir,bunun haricinde ara tuy yapmasi bulundugu ortamin isisinin ani degisiklilgi ve ani yem degisikligi kuslari mevsim harici ara tuye sokabilir,
Belirtileri:Kusun tuylerinin dokulmesi bas ve boyun bolgelerinin tuydokulmelerinden dolayi kellesmesi,
Tedavisi: Kus tuydeyken cok hassastir hatta bircok kus tuyden cikamiyarak casamini yetire bilir.Bunun icin tuye girerken bitkin dusurup tuyu atabilmesine firsat verebilmek,arkasindan yeni tuylerin geldigini gorur gormez tuyun yapi tasi olan PUROTEIN agirlikli beslenmesi yani yumurta ve mamasi yaninda suyuna vitamin ile mineralde (DEPOMIN) koymamaizda buyuk yarar vardir.

DEZENFEKTANLAR
Hipoklorur (Camasirsuyu),BATIGON,BAYERIN CD601 vb dezenfektanlarin yaninda 100 c kaynatmak.
Viral hastaliklardaVANODIN onerilir.
Bu yazilanlar benim deneyim ve bakimimdaki bilgileri paylasmak amaclidir sizler veteriner hekim yardimi almadan tedaviye gecmeyin dozaj ve ilac cok onemlidir. 2008

 

 

 
Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz. www.malinuatr.com
tasarım&hosting
www.aresajans.com